יום שני, 19 ביוני 2017

אלבום קיץ משפחתילפני כמה חודשים השתתפתי בפרויקט עיצוב אלבום שהנחתה אולה חומנוק בקבוצת הפייסבוק שלה 'סקראפ ומיקס מדיה'. במשך חמישה שבועות עיצבנו חמש כפולות של אלבום, כפולה בכל שבוע, תוך קבלת הדרכה ומשוב אישי מאולה, שהיא מעצבת מוכשרת, בעלת שם בינלאומי בתחום הסקראפ והמיקס-מדיה.
את הכפולות של האלבום סיימתי כאמור לפני כמה חודשים, אבל רק לאחרונה אזרתי את האומץ לגשת לאתגר, שהיה נראה לי משום מה די מפחיד - יצירת הכריכה. את הכריכה יצרתי על פי סרטון ההדרכה שאולה פרסמה במסגרת האתגר.האם הפחד היה מוצדק? האמת שלא כל כך. הכנת הכריכה עצמה היא מלאכה די פשוטה, וכבר יש לי בראש כמה שדרוגים שאנסה בכריכה הבאה שאצור.
החלק המורכב היה עיצוב הכריכה. שהיה לי באמת קשה, עד כדי כך שלאחר שסיימתי החלטתי שאני בכלל לא אוהבת את התוצאה, ופרקתי את העיצוב והכנתי חדש.  


אחת המטרות שהגדרתי לעצמי בעיצוב האלבום הייתה להצליח לעצב אלבום הרמוני ויפה תוך שימוש בתמונות משפחתיות 'רגילות'. לכן זה אולי נשמע מובן מאליו, כי הרי לכאורה זו מטרת האלבום – לכנס את התמונות שיש לנו במקום אחד נגיש ונוח. אבל בקרב מי שעוסקות בעיצוב אלבומים רווחת התפיסה שאי אפשר להכין אלבום מעוצב שיראה יפה, עם תמונות שהן לא תמונות סטודיו מקצועיות, ואם כבר מחליטים להשתמש בתמונות לא מקצועיות צריך להפוך אותן לשחור-לבן כי שלא ייווצר בלגן בעיניים מעומס הצבעוניות. אפשרות אחרת היא להשתמש בסטאק מונוכרומטי שלא יתחרה בצבעוניות המוגזמת של התמונות. 
למרות כל האמור, רציתי לעצב את האלבום עם התמונות המשפחתיות שיש לי, והיה חשוב לי להשאיר אותן צבעוניות ושגם הדפים והעיצובים יהיו צבעוניים.
כדי להצליח במשימה החלטתי קודם כל להגדיר תקופה קצרה יחסית של זמן שתיוצג באלבום (במקרה זה - החופש הגדול שעבר) כך יישמר הגיון ורצף רעיוני בן העמודים, כיוון שבכל התמונות הילדים נשארים בני אותו גיל, ונראים אותו הדבר. 


דבר נוסף שעשיתי הוא לבחור בצבעים כחול וירוק, לצבעים המובילים של האלבום. בגלל שהצבעים הללו מופיעים כמעט בכל התמונות, בשמיים ובצמחים. את נגיעות הצבע הוספתי בהתאמה לבגדים של הילדים בתמונות, או בצבעים של חפצים בולטים המופיעים בהן. השתדלתי להשתמש בדפים בגוונים טבעיים יחסית (לא בוהקים או זרחניים), שהשתלבו נהדר בצבעי התמונות.
במבחן התוצאה הסופית אני חושבת שלחלוטין עמדתי במשימה, והתוצאה הרמונית ונעימה.   

רוב התמונות באלבום מודבקות על פלאפים נפתחים המכילים בתוכם תמונות נוספות, הנה דוגמה:
בכל אחד מהעמודים השתדלתי להוסיף לעיצוב אלמנטים מעניינים שקשורים לתמונה, כדי ליצור אווירה מתאימה. אביא כאן מדגם מייצג:

בעמוד הראשון הוספתי כדורים פורחים וחיתוך של ענן, שמייצגים עבורי את חווית הילדות של הנדנוד הכי-גבוה-עד-השמיים... גזרתי את הכדורים מקארדסטוק מדוגם. כדי לתת להם צורה מעוגלת השתמשתי במבלט מתכת עם ראש עגול, והדבקתי בעזרת דבק דו צדדי לנפח.
אגב, חלק גדול מהפרחים באלבום הכנתי בעצמי בעזרת חיתוכים מהקריקט. וכמובן שגם את שאר החיתוכים (כמו העלים והענן בעמוד הזה) חתכתי בקריקט.

ארגז החול אצלנו בחצר הוא בעצם ברכה שבורה בצורת סירה. השילוב של החול והסירה ישר זרקו אותי לחוף הים... הוספתי צדפים וגזירות של אלמנטים הקשורים לים.
בנוסף, בין שכבות הנייר הוספתי שכבה של דף עליו הדבקתי חול (שלקחתי מהארגז המדובר...).


בכפולה המתעדת תהליך בניית בית מקרטון ענק, הוספתי קרטון גלי, גג שצבעתי בצבע גואש זהה לזה שמופיע בתמונות, וראש של מכחול טבול באותו הצבע.


בכפולה הזו אהבתי במיוחד את שרשרת הדגלונים שממשיכה גם לעמוד השני, השרשרת והפרפרים נותנים תחושה של חוץ עליז וחופשי.


על האבטיחים אין צורך להכביר במילים (נדמה לי שקניתי את הדף הזה במיוחד בשביל התמונות), ובעמוד השני שילבתי פיסות איצטרובל המתאימות לחורשת האורנים שבתמונות.


ולמרות שאני יכולה להמשיך לדבר על האלבום הזה עוד שבועיים, ולהראות לכן עוד עשרות תמונות, אעצור כאן, כי גם ככה לקח לי כבר נצח לכתוב את הפוסט הזה.
הכי טוב? בואו אלי לראות אותי בלייב, וסגרנו עניין...

אין תגובות:

פרסום תגובה